Logowanie

Kunena Najnowsze Posty

• Brak postów do publikacji.

Ostatnie z galerii

Statystyki

9621154
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
1354
2001
16324
16324
73963
79259
9621154

19.54%
7.98%
3.12%
0.58%
0.22%
68.55%
Online (15 minutes ago):16
16 guests
no members

Twoje IP: 3.239.242.55

Topic-icon O/Piotrków - zmiany regulaminowe

Więcej
1 tydzień 5 dni temu - 1 tydzień 5 dni temu #23208 przez Alex
Alex stworzył temat: O/Piotrków - zmiany regulaminowe
"Zakaz stosowania przynęt większych niż 6 cm podczas stosowania metody spinningowej na rzekach od 1 stycznia do 30 kwietnia każdego roku."
W jaki sposób interpretować pomiar przynęty? Czy np w wobler z pominięciem steru (przezroczysty element nie będący elementem wabiącym) i tylnej kotwiczki, sam kadłub 6cm jest dopuszczalny, czy też trzeba uwzględnić ster i kotwiczkę? Czy w pomiarze wahadłówek i obrotówek bez wabiącego elementu na kotwiczce (chwościk) trzeba przy pomiarze uwzględniać kotwiczkę?
Napisałem w tej sprawie do ZO, ale jak zwykle nikt nie raczył nawet przeczytać, a co dopiero odpowiedzieć. Niestety świadczy to o braku kultury.:angry:
Ostatnia edycja: 1 tydzień 5 dni temu przez Alex.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 tydzień 5 dni temu #23210 przez Tommy Lee
Tommy Lee odpowiedział w temacie: O/Piotrków - zmiany regulaminowe
Zamieszczam poniżej interpretację z Okręgu Mazowieckiego.
Ster i kotwiczka zaliczają się do długości przynęty.
ompzw.pl/news/dlugosc-przynety-powyzej-5...terpretacja-przepisu

Więcej
1 tydzień 5 dni temu #23211 przez Alex
Alex odpowiedział w temacie: O/Piotrków - zmiany regulaminowe
Znam, znam, to był wymysł "warszawski". Beznadziejny i nieżyciowy - czeburaszka, przezroczysty ster, a tym bardziej kotwiczka lub hak nie stanowią elementu wabiącego.
W ogóle takie ograniczenie długości przynęt jest bezsensowne, czemu ma to służyć? Szczupak lub sandacz ma w "du...żym poważaniu" czy przynęta będzie miała 3 czy 12cm, jeśli będzie miał ochotę to weźmie nawet na 1-cm mikrojiga (taki "prezent" dostałem wraz z grudniowym WŚ).
Wszelkie ograniczenia dotyczące zakazu spinningowania są dyskryminacyjne, czemu nie wprowadzono takiego ograniczenia dla połowów podlodowych?! Poddam się, jeśli ktoś udowodni, że sztuczne przynęty są bardziej skuteczne niż naturalne...

Zapytanie do ZO/Piotrków napisałem z nadzieją, że choć w tym przypadku przeważy rozum i rozsądek. Zresztą odpowiedzi i tak nie otrzymałem, choć wymagała tego kultura.

Więcej
1 tydzień 5 dni temu #23212 przez pawelz
pawelz odpowiedział w temacie: O/Piotrków - zmiany regulaminowe
Fakt, ze robienie ograniczen zwiazanych ze spinningiem, nie wprowadzajac ograniczen zwiazanych z zywcem (no chyba ze takie sa - nie jestem na biezaco) jest zupelnie bez sensu.
Natomiast ograniczenia zwiazane z wielkoscia przynety - jesli juz robimy ograniczenia zwiazane ze spinningiem - w wodach nizinnych maja sens. Nie wierze ze ktos idzie na klenia czy jazia w marcu z 10 cm woblerem czy wahadlowka w rozmiarze 3. Nie lowie na spining juz od 20 lat ale z tego co widze to klenie i jazie lowi sie raczej na male badz bardzo male przynety. Pewnie ze istnieje szansa ze szczupak w taka uderzy, ale nie ma idealnego rozwiazania. No chyba ze calkowity zakaz spinningu, ale to byloby kompletnie bez sensu.
Jesli chodzi zas o wody w ktorych wystepuje pstrag, to ograniczenie wielkosci do 6 cm jest troche spudlowane. Zima potok lubi zagryzc wiekszy konsek i pamietam ze w lutym lowienie na 7 cm woblery tych ryb nie bylo niczym dziwnym. Sam na takie lowilem na Gwdzie zima. I byla to w zasadzie jedyna przyneta na jaka udalo mi sie potoki lowic. 7 cm lamana rapalka floating.
The following user(s) said Thank You: Alex

Więcej
1 tydzień 4 dni temu - 1 tydzień 4 dni temu #23215 przez Alex
Nie mam zastrzeżeń do okresowego zakazu spinningu w wodach stojących, trudno, przeżyję. Tym bardziej, że ten sam zakaz obejmuje żywca i martwą rybkę.
Nie mam zastrzeżeń do ograniczenia długości przynęty, bo w tym okresie i tak na większe nie łowię, ale stosowania interpretacji "warszawki", że do pomiaru wlicza się ster i kotwiczkę jest wymysłem powstałym w delirium. Ani jeden, ani drugi element nie pełni roli wabiącej. Producenci podając długość woblera, odnoszą się do długości samego kadłuba i to ma sens. Zgodziłbym się na uwzględnienie w długości przynęty, główki jigowej i czeburaszki, bo często mają kształt głowy rybiej, lub są kolorowe, co stanowi element wabiący, ale bezbarwny, przezroczysty ster jakie ma znaczenie?! Zgodziłbym się na uwzględnienie kotwiczki ozdobionej barwnym chwostem lub innym ozdobnikiem, bo to bez wątpienia element wabiący, ale sama kotwiczka?! To raczej element odstraszający!
Osoby tworzące przepisy, przed ich sformułowaniem, powinny znaleźć i połączyć kabelek prowadzący od obszaru logicznego myślenia w korze mózgowej z obszarem artykułowania pomysłów.:angry:

Ps
Na marginesie, ZO/Piotrków nadal nie odpowiedział na moje pytanie. Kultura wymagałaby jakiejkolwiek odpowiedzi, choćby "pocałuj nas w dupę". Przynajmniej wiedziałbym, że mam do czynienia z chamstwem, a w tej sytuacji wygląda na to, że mam do czynienia z pustogłowiem.:(
Ostatnia edycja: 1 tydzień 4 dni temu przez Alex.

Więcej
1 tydzień 2 dni temu - 1 tydzień 2 dni temu #23218 przez Alex
Wreszcie uzyskałem odpowiedź a sprawie mierzenia przynęt. Jest nieco bardziej logiczna i korzystniejsza niż delirium warszawskie, zwłaszcza w zakresie woblerów (pkt 6) mierzymy je wyłącznie od oczka przedniego do tylnego z pominięciem steru i kotwiczek/haczyków. Jednak byłbym ostrożny z pomijaniem kotwiczki ozdobionej wabiącym chwostem:

W nawiązaniu do Pana pytania informujemy, że do obowiązującego od 01.01.2021 r. w Okręgu PZW w Piotrkowie Trybunalskim zakazu stosowania przynęt większych niż 6 cm podczas stosowania metody spinningowej na rzekach od 1 stycznia do 30 kwietnia każdego roku – obowiązuje następująca interpretacja:

1. Do w/w długości nie wliczamy krętlików, agrafek, kółek łącznikowych itp. znajdujących się pomiędzy żyłką/plecionką a przynętą.
2. Do w/w długości zaliczamy haki i kotwiczki, dodatkowe obciążenia montowane przed przynętą (np. tzw. czeburaszka) oraz wszelkie elementy wabiące powiększające długość przynęty.
3. Przynęty wykonane z miękkich materiałów (twistery, rippery, muchy, koguty itp.) powinny leżeć na przymiarze w sposób swobodny (nierozciągnięty) a ich długość mierzymy od końca obciążenia (główki, czeburaszki itp.) do najdalej wysuniętego końca ogonka.
4. Błystki obrotowe mierzymy od końca oczka do mocowania żyłki/plecionki do końca kotwiczki lub haka. Wielkość błystki obrotowej która spełnia te kryteria odpowiada wielkości np. mepps aglia nr 2.
5. Błystki wahadłowe mierzymy od końca korpusu przy otworze do mocowania żyłki/plecionki do końca kotwiczki lub haka. Przy prawidłowym uzbrojeniu błystki wahadłowej długość samej przynęty bez kotwiczki lub haczyka wynosi około 4-4,5 cm.
6. Woblery mierzymy nie uwzględniając długość steru. Bierzemy pod uwagę sam korpus woblera razem z oczkami służącymi do mocowania żyłki/plecionki i tylnej kotwiczki lub haczyka.

Z poważaniem
Biuro ZO PZW w Piotrkowie Trybunalskim

Ostatnia edycja: 1 tydzień 2 dni temu przez Alex.
The following user(s) said Thank You: Tommy Lee, m_ar

Czas generowania strony: 0.318 s.

Strona korzysta z plików cookies oraz innych technologii w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuję pliki cookies
EU Cookie Directive Module Information