Logowanie

Kunena Najnowsze Posty

Ostatnie z galerii

Statystyki

7619671
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
3521
5381
27229
35358
110868
156418
7619671

24.43%
7.83%
3.64%
0.66%
0.27%
63.16%
Online (15 minutes ago):59
54 guests
5 members

Twoje IP: 18.232.124.77

Topic-icon Do budi9 - poczatek muszkarstwa

• pawelz
  • pawelz Avatar Autor
  • Z dala
  • Administrator
  • Administrator
Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #21112 przez pawelz
pawelz stworzył temat: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Jako ze kolega chce zaczac, nie bede opisywal co kupic i gdzie.
Chce tylko przestrzec przed popelnieniem kilku bledow jakie robia ludzie na poczatku.
1) Nie kupuj w ciemno kierujac sie przyjetym standardem, ze na poczatek #5/6. Poniewaz jest tu u nas spora grupa ludzi lowiacych na muche juz jakis czas, sa osoby ktore maja sporo roznego sprzetu, to umow sie z nami nad woda i wtedy duzo sie wyjasni.
2) Chcac zaczac przygode z muchowka, musisz najpierw okreslic co bedziesz lowil. Nie da sie , zwlaszcza na poczatku, lowic komfortowo jedna wedka wszystkimi metodami i wiekszosc gatunkow ryb.
Zly dobor sprzetu do metody moze bardzo szybko zniechecic do muszkarstwa. Kupisz super kijka pod streamera, ktory bedzie kompletnie nieprzydatny do lowienia jazi czy jelcy. I w druga strone.
Mozna kupic uniwersalna piatke ktora ogarnie wiekszosc metod, ale to musi byc naprawde dobra piatka. Z reguly (nie pisze ze wszystkie) te tanie uniwersaly sa dosc ciezkie i palowate. Idac nad wode czlowiek sie tylko wku...
3) Bercikowi chodzilo o to, zebys nie zaczynal, bo wiekszosc osob tak to wkreca, ze porzucaja pozostale metody i zaczynaja wydawac spory szmal na muszkarstwo a jest na co. Wiadomo, ze trzeba zaczac krecic samemu muchy. Sprzet do krecenia i materialy to studnia bez dna. Pamietam swoje poczatki. Bylem fanem spinningu. Po meppsy jezdzilem w latach 80-tych do Warszawy bo tylko tam w jednym Pewex'e byly. Niestety w 2000 roku wziolem do reki muchowke. I przepadlem. Po kilku latach nie zostalo nic ze sprzetu spinningowego. Wszystkie meppsy, rapale kije i kolowrotki poszly na Allegro badz po znajomych. Ostatniego kija oddalem Bercikowi bodaj 5-6 lat temu. Lezal w szafie i sie kurzyl.
Tak wiec uwazaj. To wciaga i to bardzo. Widok pierwszego brania na sucha muche rybki wiekszej jak 30 cm potrafi zaczarowac na zawsze.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #21113 przez budi9
budi9 odpowiedział w temacie: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Dzięki za podpowiedź więc najpierw się spotkam z kimś nad wodą żeby spróbować co i jak.

Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #21114 przez budi9
A łowić chciałbym i bialoryb i drapieżnika okoń boleń za szczupakami nigdy nie przepadałem żeby za nimi specjalnie biegać bardziej jako przysłów

• pawelz
  • pawelz Avatar Autor
  • Z dala
  • Administrator
  • Administrator
Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #21115 przez pawelz
pawelz odpowiedział w temacie: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Przyjedz nad Pilice w weeken (raczej niedziela rano). Ruszyl sie jazik wiec pewnie bedziemy je teraz katowac ze 2-3 tygodnie. A najlepiej zaczac wtedy, jak cos sie dzieje nad woda. Po polowie czerwca, poczatki muszkarstwa na Pilicy moga byc juz dosc ciezkie.

• pawelz
  • pawelz Avatar Autor
  • Z dala
  • Administrator
  • Administrator
Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #21116 przez pawelz
Fajnie jakbys okreslil budzet. Wiem, ze kazdy chce wydac jak najmniej :). Ale ja zawsze twierdzilem, ze nalezy wydac jak najwiecej na ile cie stac bez zbytniej spinki w budzecie domowym.
Idealnie byloby do takiego lowienia kupic 2 wedki. Fajna #3 czy #4 i pod bolka i okonia #6-7.
Pamietaj, ze tu jak w zadnej innej metodzie wlasciwe dobranie zestawu ma kolosalne znaczenie. To nie spinning gdzie po jednym wymachu posylasz przynete do wody i sciagasz. Tu musisz sie namachac i jesli to nie bedzie gralo, to tylko sie umeczysz.
Polecam szukanie czegos w komisie na FF, FB OLX czy Allegro. Jak znajde cos fajnego, to podesle Ci link.

Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #21118 przez budi9
W niedzielę wpadnę nad Pilicę ale pamiętajcie że są zawody spinningowe poniżej szyny

Więcej
3 miesiąc 1 tydzień temu #21119 przez budi9
Co do budżetu to 500 zł max na początek mogę przeznaczyć więcej nie dam rady narazie

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21122 przez Jarek
Jarek odpowiedział w temacie: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Paweł nie do końca się z Tobą zgadzam z tymi radami, ja na początku miałem 5-6 i łowiłem na wszystkie metody, no może oprócz żyłki i było dobrze, dawałem radę, do tej pory nie mam pedalskich 2 i 3 i też z powodzeniem łowię rożne ryby.
Najpierw trzeba się nauczyć machina tą linką, bo to nie spining ;)

Wystarczy chcieć, a chcieć to móc :)

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21123 przez budi9
Czyli na początek klasa 5-6 by się nadała?

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21124 przez waldekw
waldekw odpowiedział w temacie: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
budi ja łowię od niedawna to coś Ci napiszę. Nie wiem jak długo łowisz na spina ale nawyk "mocnego cięcia" na pewno masz zakodowany w głowie ;-) Kij w klasie 5/6 nie pomoże Ci na początku w łowieniu. Ja zaczynałem od kija 5/6 airflo. Masa kija pod koniec dnia łowienia dawała się we znaki, ryby często były zrywane podczas zacięcia, albo jeśli udało się delikatnie zaciąć to spinały się podczas holu. Stosowanie grubszych żyłek powodowało, że ryby dało się skutecznie zacinać i doholować ale ilość brań spadała. Ciężko o złoty środek, ale myślę że lekka 5-teczka, dobrze dobrana linka i młynek posłuży Ci jako uniwesał. Jak Ci się spodoba i tak kupisz inne kije ;-) , a 5-teczka przyda się zawsze :-)

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21125 przez budi9
Dzięki waldekw widzę że będę miał ciężki orzech do zgryzienia ale należę do ludzi upartych i wytrwałych więc jakoś dam radę mam nadzieję że w niedzielę się spotkam z chłopakami nad wodą to co nieco ogarnę temat bo jak na razie to nie widziałem wędki muchowej z bliska nawet

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21127 przez Ricco
Ricco odpowiedział w temacie: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Budi9 Waldek Dobrze pisze klasa #5 na początek super .

• pawelz
  • pawelz Avatar Autor
  • Z dala
  • Administrator
  • Administrator
Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21128 przez pawelz
Panowie, 5 tak. Nawet 5/6. Ale pod jednym warunkiem. Bedzie to dobry kij. Nie mowie ze drogi, ale dobry.
Wlasnie problem polega na tym, ze mialem w reku kilka takiech 5 budzetowych i bylo to jakas katorga dla poczatkujacego. Teraz te kije nadaja sie bardziej pod streamera a nie suchara.
Nie twierdze ze na poczatek kij w klasie #5 bedzie zlym wyborem, ale za 500 zl za kija kolowrotek plus szpula plus dwie linki ciezko bedzie taka fajna 5 wyrwac.
Nawet kupujac czesc rzeczy od chinczyka to za linki plus kolowrotek wyjdzie jakies 300 zl. Zostaje 200 zl za kija. Prosze wskazac mi model w klasie 5/6 za te pieniadze ktorym bedzie sie lowilo komfortowo na suchara (bo tu komfort jest najwazniejszy) a i ogarnie streamerka.
Mialem w reku kilka takich piatek ale z tych co pamietam to sklepowe ceny zaczynaly sie od 1000 zl.
Pamietajcie ze piszemy o czlowieku ktory dopiero zaczyna lowic ryby. Ktos z doswiadczeniem bedzie machal i kije od szczotki ale ktos swiezy w metodzie po prostu po 2-3 wyjazdach zniecheci sie i wyladuje u ortopedy.
Nie oszukujmy sie. Na poczatku mucha to 80% sucha i 20% reszta. Przynajmniej u mnie tak bylo.
PS. Sam zaczynalem od #5/6 Jaxona. I lowilo mi sie tym fajnie. Ale smiem twierdzic ze Jaxon takich muchowek juz nie robi. Tamta polecilbym bez wahania. Mialem jakis inne Jaxony w reku i machalem dla proby i to juz nie to samo.
I ostatnia sprawa. Ktos moze sobie pisac o wywazaniu itp sprawach. dla mnie kija do lowienia na suchara nie moze wazyc wiecej jak 100 g. A i to to juz za duzo. Do streamera czy dlugiej nimfy niech wazy i 130. Ale suchar to jak najlzejszy kij.

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21130 przez Jarek
Jarek odpowiedział w temacie: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Na początku to 80 % mokra mucha typowa, daleka nimfa, pedałki . Tu można nauczyć się posługiwać linką. Sucha jest trudną metodą, ale bardzo widowiskową :)

Wystarczy chcieć, a chcieć to móc :)

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21132 przez waldekw
waldekw odpowiedział w temacie: Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Paweł ty jesteś skrzywiony, tylko sucha i sucha ;-) Mieszkamy na nizinach, tu z ryb muchowych tylko jaź i trochę klenia. Jak się skupi tylko na suchej, a nie ma do wody tak blisko jak my to może "kółka" nie zobaczyć. Dlatego napisałem że lekka 5 bo ogarnie większość naszych tematów. Sam kupiłem ostatnio 5tkę Visiona Vipu za 250 zł więc tanio się da ;-) Waży 90 gr. Da się na suchą, mokra nimfa luks a i streamera pstrągowego ogarnie ;-) Do tego młynek i linki od majfrendów i w budżecie się zamknie. Do tego muchy...., ale tych to od każdego z nas po garstce przecież dostanie ;-)

• pawelz
  • pawelz Avatar Autor
  • Z dala
  • Administrator
  • Administrator
Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21133 przez pawelz
Dla poczatkujacego to wcale nie latwiejsze metody.
Duzo trudniej dobrac przynete (jak ryba sie splawia to zakladasz jedna, druga itd sucha muche bo wiesz ze ryba zeruje i kwestia dobrania),
Jak nie zeruje i probojesz na mokra czy nimfe to nie wiesz, czy zle prowadzisz, czy ryb nie ma czy czy zla przyneta itp. Lowisz zupelnie na slepo, a dla pocatkujacego dobrze to nie wrozy.
Zgodzilbym sie z Toba, gdyby ktos mieszkal w gorach i lowil pstragi czy lipienia. Na rzekach nizinnych to zupelnie inna bajka. Szyna jest specyficznym lowiskiem, ale na "normalnej" wodzie ani mi ani nikomu kogo znam nimfa czy mokra jakos za bardzo sie nie sprawdzaja. Owszem sa dni gdzie mozna fajnie polowic tymi metodami, ale to musza byc spelnione odpowiednie warunki no i miec troche wprawy jednak.
Osobiscie twierdze ze na poczatku najlatwiej zlowic cokolwiek na sucharka, choc to najtrudniejsza metoda jesli chodzi o podanie przynety.

• pawelz
  • pawelz Avatar Autor
  • Z dala
  • Administrator
  • Administrator
Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21134 przez pawelz

waldekw napisał: Paweł ty jesteś skrzywiony, tylko sucha i sucha ;-) Mieszkamy na nizinach, tu z ryb muchowych tylko jaź i trochę klenia. Jak się skupi tylko na suchej, a nie ma do wody tak blisko jak my to może "kółka" nie zobaczyć. Dlatego napisałem że lekka 5 bo ogarnie większość naszych tematów. Sam kupiłem ostatnio 5tkę Visiona Vipu za 250 zł więc tanio się da ;-) Waży 90 gr. Da się na suchą, mokra nimfa luks a i streamera pstrągowego ogarnie ;-) Do tego młynek i linki od majfrendów i w budżecie się zamknie. Do tego muchy...., ale tych to od każdego z nas po garstce przecież dostanie ;-)

Waldek, ale Ty kupiles uzywke. A trudno mowic w przypadku uzywanych wedek o regularnej cenie. Twierdze ze nowej wedki ktora da sie lowic komfortowo na sucharka w 5 klasie za 200 zl nie kupisz.
no i za 250 zl (bo tyle zostalo koledze) nawet u majfrendow nie kupisz kolowrotka z 2 linkami. Do tego podklad, jakies pudelka na muchy i kilka innych drobiazgow. Muchy oczywiscie jakies sie znajda :). Tego nie liczylem.
Mysle ze spotkamy sie z kolega w niedziele i sporo mu sie wyjasni :).
Zawody nam nie przeszkadzaja. Mysle ze zrobimy tak jak Bercik pisal. Rano ZS i pajki poki da sie lowic a od jakiejs 8 Pilica. Spinningisci dla nas konkurencja nie sa.

• pawelz
  • pawelz Avatar Autor
  • Z dala
  • Administrator
  • Administrator
Więcej
3 miesiąc 6 dni temu - 3 miesiąc 6 dni temu #21135 przez pawelz
Przegladam fora i aukcje i cos takiego wpadlo mi w oko:

www.olx.pl/oferta/wedka-muchowa-zestaw-v...MFLb.html#c5dbcb4a32

Nie mam pojecia co to jest i jakie sa parametry. No ale sama marka Visiona to nie Konger czy Jaxon. Mozna sie wpakowac, ale moze byc i niezly start.
Zestaw w Hurchu kosztuje 839 zl, wiec te 300 zl taniej mozna wyrwac.
Niestety nawet na angielskich stronach nie moge znalezc zadnych parametrow tego zestawu. Czy lape to urwie po 3 godzinach lowienia czy jednak nie.
Widze ze w UK kosztuje to 200 funtow.

Edit
Napisali cos takiego:
"Available as #5-6 (perfect for dry fly fishing and other small flies for grayling, trout and char) and #6-7 (ideal for streamer fishing, sea trout, perch etcetera)"
Wiec moze warto.
Ostatnio zmieniany: 3 miesiąc 6 dni temu przez pawelz.

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21136 przez Szczypek
Szczypek odpowiedział w temacie: Re:Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Ja nie będę udzielał Ci rad bo sam tą metodę poznaję i coraz bardziej się w nią wkrecam. Ale co mogę Ci poradzić to korzystaj z każdej informacji jaką dostaniesz od naszych specjalistów. Na początku przygody z tą metodą jest to na wagę złota. Mamy przywilej że mamy Ich "pod ręką" i cierpliwie podpowiadają i tłumaczą (wiem po sobie), korzystaj z tego !
CO do sprzętu to podam Ci mój przykład. Mi zależało aby wędka muchówką była dla mnie jak spinning. Tzn w tym sensie bym mógł zabrać wędkę w rękę i na pobliskich wodach połowić nie zależnie od warunków. Dlatego mam #5 na którą ganiam białoryb na nimfki, od biedy podam susz Ale dam radę też piankowca rzucić.
Jak zobaczę ganiające okonie Będę mógł założyć od małego streamerka i popróbować się z nimi (choć do okoni jeszcze szczęścia nie mialem)
Dlatego narazie mam #5 i mi w tej klasie dobrze ;)
Jedynie może pomyślę o innej akcji kija Ale to inny temat. Pytaj kombinuj i baw się tą metodą bo jest fantastyczna.

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka

Więcej
3 miesiąc 6 dni temu #21137 przez budi9
budi9 odpowiedział w temacie: Re:Do budi9 - poczatek muszkarstwa
Widzę że z kolegami to wpadnę po uszy w muszkarstwo w niedzielę na pewno się zobaczymy nad Pilicą przyjadę bo ciągnie mnie do tej muchy jak cholera
Każda rada jest dla mnie na wagę złota myślę że w ciągu dwóch tygodni ogarnę sprzęt i będę działał nad wodą razem z wami pozdrowionka i jeszcze raz dzięki za pomoc

Czas generowania strony: 0.382 s.

Strona korzysta z plików cookies oraz innych technologii w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuję pliki cookies
EU Cookie Directive Module Information