Larwy chruścików.
Zwane są one w gwarze wędkarskiej kodakami lub kłódkami. Spotyka się je w wodach stojących lub w niewielkich rzeczkach i strumieniach. Są one ukryte w małych domkach wybudowanych z ziarn piasku, z kamyczków, kawałków drewna itp. Można je odnaleźć dopiero w połowię maja. Nie wszystkie stanowią jednakowo dobrą przynętę.
Za najlepsze uchodzą te, które mają kremowy lub lekko pomarańczowy odcień ciała. Domki tych larw są zbudowane przeważnie z ziarn piasku, drobnych kamyczków, rzadziej z większych kawałków drewna. Larwy chruścików o odcieniu fioletowym są o wiele mniej chętnie chwytane przez ryby.
Przetrzymywać je należy w płóciennym woreczku wyścielonym wilgotnym mchem lub mokrą, wełnianą szmatką. Nie powinno się ich przechowywać w naczyniu z wodą, gdyż często się wtedy zdarza, że wypełzają ze swych domków i giną. Jeśli się chce je przetrzymywać dłużej (około tygodnia), w braku mchu należy postąpić następująco: zebrane i osaczone z wody pochewki z larwami chruścika układa się szczelnie w blaszanej puszce lub w innym naczyniu, które umieszcza się w chłodnym, a jednocześnie suchym miejscu, np. w piwnicy. Aby dobrze przetrwały, niezbędne jest staranne osaczenie ich z wody, ścisłe ułożenie w naczyniu przyciśniętym z wierzchu deseczką i ciężarkiem. W przeciwnym razie wypełzną ze swych domków i zginą.
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.