Wzdręga na spinning


Wzdręga jest to mało popularny i nie doceniany gatunek ryby na naszych wodach, lecz jakże powszechny. Możemy ją spotkać niemalże w każdym jeziorze i starorzeczu.
Definicja książkowa mówi nam: Wzdręga, krasnopiórka – gatunek ryby z rodziny karpiowatych, często mylona z płocią, od której jest bardziej jaskrawo ubarwiona i ciało ma silniej spłaszczone. Osiąga długość 25–30 (maksymalnie 40) cm i masę ciała do 1 kg. Ciało bocznie spłaszczone. Otwór gębowy mały, w położeniu końcowym, skierowany skośnie ku górze. Pomiędzy płetwami piersiowymi a odbytową występuje ostry, pokryty łuskami kil. Płetwa grzbietowa przesunięta do tyłu (jej przednia krawędź znajduje się na wysokości tylnej krawędzi płetw piersiowych).
Grzbiet jest niebieskozielony, boki srebrzystobiałe z wyraźnym złotawym odcieniem. Płetwy grzbietowa i piersiowe szare z czerwonawym odcieniem, pozostałe płetwy jaskrawoczerwone. Tęczówka oka żółta lub pomarańczowa. Z opisem maksymalnej długości ryby się nie zgodzę, gdyż największe ryby jakie udało mi się łowić w zeszłym roku osiągały aż 42cm, a wiem że w jeziorze są na pewno większe, widziałem na własne oczy!
Gdzie szukać wzdręg i w jakim okresie?
Polując na wzdręgi szukamy ich oznak żerowania na wodzie. Są to ryby stadne, więc jeżeli zobaczymy na wodzie oczkowanie, za pewne jest ich tam więcej niż jedna, czy trzy.
Wzdręg powinniśmy szukać w przybrzeżnej strefie jezior, to tam one najczęściej przebywają i żerują. Jeśli jest to możliwe to starajmy się łowić z wody czyli ze środka pływającego. Polecam belly boat, bądź brodzenie, tak jak ja to najczęściej robię, ponieważ na moim najlepszym łowisku jest zakaz połowu ze środków pływających. Wzdręgi lubią miejsca o dużym skupisku roślinności, tej pod wodnej jak i trzcin. Zdecydowanie najlepszym okresem do połowu wzdręgi na spinning jest maj, choć możemy ją łowić cały rok. Najlepsze są dni słoneczne i bezwietrzne a gdy słońce jest za chmurami i wieje wiatr to lepiej zapolować na szczupaki. Na duże sztuki najlepsza jest tzw. patelnia czyli samo południe w upalną pogodę.
Na co i jak ?
Najlepszymi przynętami do połowu wzdręgi na spinning są micro jigi w kolorach czarno-czerwonym, czarno-pomarańczowym czy czarno-seledynowym. Skutecznie można je również łowić na małe twisterki z lekkimi główkami np. 0.8g. w kolorach przeźroczystego seledynu z pieprzem, „motor oil”, „denaturat”. Woblery w kolorach naturalnych jak i jaskrawych sprawdzą się wtedy gdy w łowisku są duże wzdręgi a my jesteśmy tylko nimi zainteresowani.
Wzdręgi na spinning najlepiej łowi się na upatrzonego. Jeśli zaobserwujemy oczkowanie na wodzie, bądź grasujące pod powierzchnia stado to w takie miejsce należy posyłać przynętę. Przy połowie na micro jigi i „paprochy” brania bardzo często następują zaraz po opadnięciu przynęty do wody. Przynęty należy prowadzić jednostajnie z przystankami na opad lub delikatnie podszarpywać. Jeśli nie jesteśmy w stanie wypatrzyć wzdręg to najlepiej prowadzić przynętę wzdłuż pasa trzcin bądź zarzucać ją bezpośrednio w trzciny, jak najgłębiej się da.
Sprzęt
Z racji tego, że w moim łowisku dosyć często łowi się ryby powyżej 30 cm, a warunki łowiska są dosyć trudne stosuje kij o ciężarze wyrzutu 12g i długości 2.9m. Ułatwia on operowanie przynętą między trzcinami i bezpieczny, szybki hol, który nie pozwoli rybie na ucieczkę w zarośla. Najcieńsze linki jakie stosuje to różnej maści monofile od 0,14 do 0,16. Osobiście polecam stroft czy p-line. Kołowrotek to w moim przypadku rozmiar 2500 ze szpulą matchową co ułatwia dalsze rzuty. Bardzo ważnym elementem sprzętowym każdego polującego na wzdręgi są okulary polaryzacyjne. Są one niezbedne do zlokalizowania ryb w łowisku. Przyda się nam również podbierak, najlepiej muchowy, który będziemy mieli zawsze pod ręką np. przypięty na magnes na plecach do kamizelki.
Moje przemyślenia
Wzdręga na spinning to świetna zabawa, zwłaszcza, że zazwyczaj nie kończy się na 5 szt. Jest to świetna odskocznia od wielkorzecznej wędrówki po brzegach, którą najczęściej uskuteczniam. Polecam również używać do połowu haczyków bezzadziorowych lub po prostu zaginać zadziory, ponieważ wzdręgi bardzo często głęboko zażerają podane przynęty.
Komentarze
łowiłeś te wzdregi na ZS?
pozd
krys
łowiłeś te wzdregi na ZS?
pozd
krys
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.